Çocuk Psikoterapileri Sempozyumu

Uzm. Psikolojik Dan. Filiz ÇETİN

1996 yılında Boğaziçi Üniversitesi, Rehberlik ve  Psikolojik Danışmanlık Programını tamamladıktan sonra, 1999 yılında aynı üniversite ve bölümde “Çocuklarda Sosyal Beceriler” konusu üzerine hazırladığı tez ile uzmanlık derecesini aldı.

  2000 yılından beri duygusal ve davranışsal sorunları olan çocuklar, ergenler ve aileleri ile çalışmaktadır. Kurucusu olduğu danışmanlık merkezinde, çocuk  ve ailelerle yaptığı çalışmalarda başlıca oyun  terapisi, filial terapi, EMDR, kinestetik hikaye anlatma ve aile danışmanlığı yöntemlerini kullanmaktadır.

“Araştırmadan Uygulamaya Çocuklarda Sosyal Beceriler ve Grup Eğitimi” kitabının  yazarlarındandır. Diğer yayınları arasında oyun terapisti ve filial terapist Dr. Rise VanFleet’in “A Parent’s Handbook of Filial Therapy” adlı kitabının Türkçe çevirisi “Anne Babalar için Filial Oyun Terapisi El Kitabı” bulunmaktadır."Çocuk Merkezli Oyun Terapisi" kitabının  önsözünü yazarak Türkçe çevirisinin hazırlanmasında destek vermiştir. Rise Van Fleet ile birlikte Terapötik Oyun ve Oyun Terapisi Uluslararası El Kitabı (Routledge International Handbook of Play, Therapeutic Play and Play Therapy, 2021) kitabında yaptığı Filial Terapi çalışmalarını ve yürüttüğü eğitim programını anlatan bir bölüm yazmıştır.

​ Londra’da York Universitesi’nin yönlendirilmemiş oyun terapisi, Dr. Rise VanFleet’in filial terapi ve Chicago Theraplay Ensititüsü’ nün theraplay eğitimlerini almıştır. Bunun dışında, Uluslararası Oyun Terapisine (APT) bağlı olarak yönlendirilmiş  oyun terapisi, bağlanma temelli oyun terapisi, kum tepsisi vb. gibi oyun terapisinin farklı birçok modelini içeren çalışmalara katılmıştır. İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir’de “Çocuk Merkezli Oyun Terapisi” eğitimlerini vermiş ve uygulama çalışmalarını yürütmüştür. 2009 senesinde İrlanda’da Dr. Rise VanFleet ile yürüttüğü filial terapi eğitim gruplarının sonunda “Filial Terapi Eğitmeni” sertifikasını alarak Türkiye'deki ilk Filial Terapi eğitmeni ve süpervizörü olarak çalışmalarına devam etmektedir.

2011 yılında  ABD’nin oyun terapisi konusunda uzmanlaşmış en önemli kuruluşlarından olan Family Enhancement & Play Therapy  tarafından filial terapi alanında yaptığı çalışmalardan dolayı ödül almıştır ve ortaklaşa Uluslararası Filial Terapi  Eğitimi Sertifika Programını İstanbul'da yürütmektedir.

Dr. Janet Courtney'in geliştirdiği Gelişimsel Oyun & Bağlanma Terapileri ve Oyun® Terapi eğitimlerini tamamlamıştır. Bu çalışmaların sonunda sertifikalı Oyun®Terapisi- Kinestetik Hikaye Anlatma® Uygulayıcısı olarak erken çocukluk dönemine ait ilişki, bağlanma ve duygusal alandaki sorunlarla çalışmaktadır. Bu yöntemi kullanarak çocuklar için yazdığı Anya Yayınlarından çıkan 'Meraklı Dandella'nın Şarkısı' isimli bir hikaye kitabı vardır. Kinestetik Hikaye Anlatma yöntemi ile yazılan Türkiye'deki ilk kitaptır.

​ 2018 - 2020 yılları arasında Hollanda'da beden psikoterapisti Marianne Bentzen tarafından verilen 'Beden ve zihin ilişkisi ve "Nöroafektif Kişilik Gelişimi" sertifika programını tamamlayarak çalışmalarını, ilişkisel nörobilim üzerinde yoğunlaştırmaktadır.